•   
  •   

Food Which Foods Are Actually Cheaper To Make Yourself?

03:07  29 june  2018
03:07  29 june  2018 Source:   lifehacker.com.au

Keep Your Belly Flat With These 10 Bloat-Fighting Foods

  Keep Your Belly Flat With These 10 Bloat-Fighting Foods If you're gearing up to spend a day in a bikini or just want to have a flatter stomach, the foods you eat can have a big impact on your stomach. Some foods, such as carbonated beverages, cruciferous veggies, and artificial sweeteners, are known to make your belly bloat. Luckily, there are some foods that will keep your tummy flat all day.

To see if it really is cost-effective to make your own bread, hummus, and other commonly DIY’d foods , I did some math—dimensional analysis, to be honest, which is the only tool from four years of studying chemistry that I still use—and calculated how much it would cost to whip up these treats yourself .

Yes, they can buy food cheaper in bulk, but they also have wages and taxes to pay and a profit to make . Non-Meat Foods You Should Make With Animal Fat - skillet.lifehacker.com. Our Favorite Ways to Eat Cheaply . Claire Lower. Today 4:00pm. Which Foods Are Actually Cheaper to Make

a close up of a person holding a piece of bread© Provided by Lifehacker Australia

"Making your own" is a big part of home cook culture. One's reasons for wanting to DIY every food thing may vary, but it usually has something to do with taste, health, or cost.

Cost-wise, some things are obvious; cooking dinner at home is almost always cheaper than takeout, but things aren't as straightforward when it comes to making your own staples.

Food is more expensive than ever, and it may seem like your only cost-effective options are fast food or instant ramen. But it doesn't have to be that way.

To see if it really is cost-effective to make your own bread, hummus, and other commonly DIY'd foods, I did some maths -- dimensional analysis, to be honest, which is the only tool from four years of studying chemistry that I still use -- and calculated how much it would cost to whip up these treats yourself. Of course, this doesn't necessarily tell you if making your own is "worth it," as the "worth" of a recipe hinges not only on cost, but also taste and whether you derive joy from making it.

Australian kombucha producer recommends stronger regulations

  Australian kombucha producer recommends stronger regulations One of Australia's biggest producers of the soft drink kombucha is calling for greater market regulation because some beverages are failing to meet consumer expectations as a health food. Jeff Low produces up to 5 million bottles a year under contract and for his own labels from a brewery and bottling plant in Tea Gardens on the mid north coast of New South Wales.

Woolworths’ and Coles’ bans on plastic bags have been applauded by environmental groups, but were reportedly met with abuse and assault and claims of profiteering. This reaction is due to supermarkets breaching their “psychological contract” with customers - and when both major supermarkets

“ Making your own” is a big part of home cook culture. One’s reasons for wanting to DIY every food thing may vary, but it usually has something to do with taste, health, or cost. Cost-wise, some things are obvious; cooking dinner at home is almost always cheaper than takeout

Yogurt

  • Initial Investment: All you need to make your own yogurt is two litres of milk and half a cup of yogurt with active cultures, which you can easily obtain for less than $5.
  • Cost per batch: The cost per batch is the same as the initial investment, but you get two quarts of the stuff.
  • Cost of store-bought yogurt: A single tub of whole milk yogurt will set you back two or three dollars, depending on where you shop.
  • Is it cheaper?: Yup. About twice as cheap.
  • Things to consider: Yogurt is one of those things that can have a lot of added sugar, and making your own lets you flavour it as much or as little as you like. It is, however, a slightly involved process - and you'll need a thermometer - but it's not difficult once you get the hang of it.

Bread

  • Initial Investment: If your house is completely devoid of sugar, flour, and oil, buying all the bags and bottles you need can cost as much as $20, especially if you like fancy flour.
  • Cost per batch: However, once you have all of those ingredients, the cost per loaf of this delicious Amish-style sandwich bread comes out to about $3.
  • Cost of store-bought bread: White sandwich bread can run anywhere from 89 cents to over six bucks, depending on where you shop.
  • Is it cheaper?: This DIY loaf is certainly more than the stuff you can find at a discount outlet, but it's about the same as most sandwich bread, and cheaper than the fancy stuff you'd get at a bakery.
  • Things to consider: Homemade bread will grow mould more quickly than store-bought, but this can be mitigated by keeping slices of it in the freezer. Also, this bread is delicious and very satisfying (and surprisingly easy) to make.

Hummus

  • Initial Investment: Tahini isn't exactly cheap, so the initial investment on this one is somewhere between $15 to $20, depending on where you shop and whether you use dry or canned chickpeas.
  • Cost per batch:A batch of hummus made with dried chickpeas will set you back about $4, using canned will bring it up to around $6.
  • Cost of store-bought hummus: Four to six bucks for a tub, depending on the brand and where you shop.
  • Is it cheaper? Yes.
  • Things to consider: Making your own hummus lets you mess around with both flavour and texture, meaning you can add as much damn garlic as you like, or maybe get crazy and refry the chickpeas.

Salad Dressing

  • Initial Investment: If you live in a house without oil and vinegar, you should buy some, for that is a sad house. This very important investment (plus a bottle of mustard and some garlic) will cost you $15-$25, depending on how fancy your olive oil tastes are.
  • Cost per batch: Each 100ml serving of homemade vinaigrette (enough for a large salad) comes out to about $2, which translates to around seven dollars for a "bottle's" worth.
  • Cost of store-bought salad dressing: Typically around $4-$5.
  • Is it cheaper?: Technically, no.
  • Things to consider: It is unlikely that you don't need olive and oil and vinegar for other things, and buying olive oil and vinegar is cheaper than buying olive oil, vinegar, and a bottle of vinaigrette. Plus, making just a little at a time, as you need it, lets you fool around with flavours, meaning you don't have to commit to one bottle of one dressing for every salad you make for a month.

Almond Milk

  • Initial Investment: You really only need raw almonds, but a cup of them is going to clock in at over $5.
  • Cost per batch: Up to $8, depending on where you buy raw almonds.
  • Cost of store-bought almond milk: About $3 for a one-litre carton.
  • Is it cheaper?: No
  • Things to consider: DIY almond milk won't have any added ingredients, and you can flavour it as you like, but it will have a thinner consistency.

Ricotta

  • Initial Investment: The needed milk, cream, and lemons will cost about $5-$6, more if you buy organic dairy.
  • Cost per batch: $5-$6 will give you about two cups of fresh homemade ricotta.
  • Cost of store-bought ricotta: $4 for about two cups.
  • Is it cheaper: No. It's about the same, or slightly more expensive, depending on what kind of milk and cream you buy.
  • Things to consider: Homemade ricotta tastes, without a shadow of a doubt, a thousand times better than the store-bought stuff. It is completely worth it to make your own.

What staples do you like to make yourself? Do you make them to save money, or for other, more delicious reasons? Share your favourites in the comments below!

6 Foods You Should Consider Avoiding, According To A Food-Poisoning Expert

  6 Foods You Should Consider Avoiding, According To A Food-Poisoning Expert Having spent over 20 years working on food-poisoning lawsuits, Bill Marler simply doesn't eat certain foods anymore. Some of the things on his list might surprise you. The attorney, who litigated suits against Chipotle after the chain's E. coli and norovirus outbreaks, was cited in an article by Health Insider from BottomLine outlining what foods he has cut from his diet.Having won more than $US600 million for clients in foodborne-illness cases, Marler says his experiences convinced him that these foods aren't worth the risks.

“ Making your own” is a big part of home cook culture. One’s reasons for wanting to DIY every food thing may vary, but it usually has something to do with taste, health, or cost. Cost-wise, some things are obvious; cooking dinner at home is almost always cheaper than takeout, but things aren’

Lifehacker Australia “ Making your own” is a big part of home cook culture. One’s reasons for wanting to DIY every food thing may vary, but it usually has something to do with taste, health, or cost. Cost-wise, some things are obvious; cooking dinner at home is almost …

Air New Zealand launches meat-free burger .
<p>A taste of the future of airline food has been served up for customers in a no-meat burger.</p>Air New Zealand has announced a new in-flight collaboration with Silicon Valley food tech start-up Impossible Foods - making it the world's first airline to serve the award-winning, plant-based Impossible Burger.

—   Share news in the SOC. Networks

Topical videos:

This is interesting!