•   
  •   
  •   

Sports USA TODAY Sports picks every medal for every Olympic event

15:18  23 july  2021
15:18  23 july  2021 Source:   usatoday.com

Canada Olympics schedule today: Day-by-day TV coverage to watch Team Canada at 2021 Tokyo Games

  Canada Olympics schedule today: Day-by-day TV coverage to watch Team Canada at 2021 Tokyo Games Sporting News has you covered on how to watch every Team Canada competition, including start times and TV channels for every sport, every day of the Tokyo Olympics.Canada is filled with gold-medal dreams as 370 athletes — including heavy favourites such as swimmer Penny Oleksiak and sprinter Andre De Grasse — take the field, pool, court or floor across Tokyo and Japan. While there are a number of first-timers, there's also a handful of athletes who are competing in a sport that's making its debut in 2021, such as sports climbing and skateboarding.

TOKYO — Competition is already underway at the Tokyo Olympics and the first medals in seven events will be handed out on Saturday. USA TODAY Sports projects another dominant Games for the U.S., raking in 55 gold medals and 133 overall medals.

a row of bottles on a table: Team USA is projected to win the medal count at the Tokyo Olympics © Koji Sasahara, AP Team USA is projected to win the medal count at the Tokyo Olympics

That total estimate would be the greatest number of medals earned by the U.S. since the 1984 Los Angeles Olympics when the host nation raked in 174. Fifty-nine gold medals would be the U.S.’s best since earning 83 in Los Angeles. The U.S. ranked No. 1 in total medals and gold medals for the past two consecutive Summer Olympics in Rio (121 total, 46 gold) and London (104 total, 46 gold).

Tokyo Olympics Full TV & Streaming Schedule: How To Watch Everything, Including The Women’s Swimming & Woman’s Gymnastics Team Finals – Updated

  Tokyo Olympics Full TV & Streaming Schedule: How To Watch Everything, Including The Women’s Swimming & Woman’s Gymnastics Team Finals – Updated UPDATED with schedule changes: NBCUniversal is airing programming from the Tokyo Olympic Games across a wide swath of its broadcast, cable and digital properties, the programming schedules for which are constantly shifting this year. Deadline is updating this list daily from multiple official sources. See schedule below for full event listings. NBCU’s Peacock streaming service launched a Tokyo Olympics destination on July 15 that features extensive live coverage of some the Games’ biggest events including Gymnastics, Track and Field and the U.S.’s pursuit of its fourth straight gold medal in Men’s basketball.

Gymnast Simone Biles will likely be the most gilded athletes at the Olympics with a projected four individual golds and a team gold. A total of five gold medals added to Biles’ four from Rio would tie Russian gymnast Larisa Latynina’s record for most Olympic gold medals earned by a woman in gymnastics.

From NFL plays to college sports scores, all the top sports news you need to know every day.

Swimmer Katie Ledecky is expected to add to her accolades with three individual gold medals, a silver and a second silver in the 4x200-meter freestyle relay. A gold in the 800-meter freestyle would be her third straight at the Olympics.

USA TODAY Sports projects China to improve over their showing in Rio with 31 gold medals and 76 total medals. Host nation Japan could earn 17 gold and 64 total medals, which would be its most successful overall performance.

Olympic viewing guide: Penny Oleksiak could make history

  Olympic viewing guide: Penny Oleksiak could make history Here's what to watch Tuesday night and Wednesday morning, including Oleksiak's attempt to set a Canadian Olympic record and other medal chances in swimming and rowing.That trend could continue on Day 5, starting with one of Canada's most beloved Olympians trying to make history in the pool.

Great Britain is projected to take home 15 gold medals and 67 total, which would be shy of its finish in Rio with 27 gold and 67 total. The Russian Olympic Committee (ROC) could bring home 20 gold and 68 overall. Their gold medal total would be the nation’s best since the 2008 Beijing Olympics when they earned 24 while competing as Russia.

ARCHERY

Men’s individual

Gold: Brady Ellison, USA

Silver: Kim Woojin, South Korea

Bronze: Mauro Nespoli, Italy

Men’s team

Gold: South Korea

Silver: USA

Bronze: Australia

Women’s individual

Gold: Deepika Kumari, India

Silver: Kang Chaeyoung, South Korea 

Bronze: Lisa Barbelin, France

Women’s team

Gold: South Korea

Silver: Japan

Bronze: Mexico

Mixed team

Gold: South Korea

Silver: USA

Bronze: India

ARTISTIC SWIMMING

Duet

Gold: Svetlana Kolesnichenko and Svetlana Romashina, ROC

Silver: Huang Xuechen and Sun Wenyan, China

Olympic viewing guide: Why Simone Biles didn't 'quit', and Penny swims for another record

  Olympic viewing guide: Why Simone Biles didn't 'quit', and Penny swims for another record Here's what to watch Wednesday night and Thursday morning, including Penny Oleksiak's attempt to make more Canadian history and some context to help understand why Simone Biles isn't competing in the women's all-around final.Canada's two best medal chances on Day 6 are also in women's events. We'll get to those in a minute, along with some other interesting news you need to know.

Bronze: Marta Fedina and Anastaysia Savchuk, Ukraine

Team

Gold: ROC

Silver: China

Bronze: Japan

BADMINTON 

Men's singles

Gold: Viktor Axelsen, Denmark

Silver: Kento Momota, Japan

Bronze: Anders Antonsen, Denmark

Men's doubles

Gold: Marcus Fernaldi Gideon and Kevin Sanjaya Sukamuljo, Indonesia

Silver: Hiroyuki Endo and Yuta Watanabe, Japan

Bronze: Kim Astrup and Anders Skaarup Rasmussen, Denmark

Women's singles

Gold: Tai Tzu Ying, Chinese Taipei              

Silver: Chen Yu Fei, China

Bronze: Okuhara Nozomi, Japan

Women's doubles

Gold: Mayu Matsumoto and Wakana Nagahara, Japan

Silver: Sohee Lee and Seungchan Shin, South Korea

Bronze: Chen Qing Chen and Jia Yi Fan, China 

Mixed doubles

Gold: Dechapol Puavaranukroh and Sapsiree Taerattanachai, Thailand

Silver: Zheng Si Wei and Huang Ya Qiong, China

Bronze: Yuta Watanabe and Arisa Higashino, Japan

BASEBALL

Gold: Japan

Silver: South Korea

Bronze: Mexico

BASKETBALL

Men

Gold:  USA

Olympics Latest: Chinese divers 1-2 in springboard prelims

  Olympics Latest: Chinese divers 1-2 in springboard prelims TOKYO (AP) — The Latest on the Tokyo Olympics, which are taking place under heavy restrictions after a year’s delay because of the coronavirus pandemic: ___ China’s Shi Tingmao and Wang Han have finished 1-2 in the preliminaries of Olympic women’s 3-meter springboard diving. Shi totalled 350.45 points for her five dives, followed closely by Wang at 347.25. The two already teamed up to win the 3-meter synchro event. Shi is going for her second straight individual gold on the springboard and looking to extend China’s dominance in the women’s event.

Silver: Australia

Bronze: France

Women

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Spain

3-ON-3 BASKETBALL

Men

Gold: Serbia

Silver: Netherlands

Bronze: France

Women

Gold: USA

Silver: China

Bronze: Hungary

BEACH VOLLEYBALL

Men

Gold: Anders Berntsen Mol and Christian Sandlie Sorum, Norway

Silver: Cherif Younousse and Ahmed Tijan, Qatar

Bronze: Alison Cerutti and Álvaro Morais Filho, Brazil

Women

Gold: Sarah Pavan and Melissa Humana-Paredes, Canada

Silver: April Ross and Alix Klineman, USA

Bronze: Agatha Bednarczuk and Eduarda ‘Duda’ Santos Lisboa, Brazil

BOXING

Men's flyweight (52 kg) 

Gold: Shakhobidin Zoirov, Uzbekistan

Silver: Amit Panghal, India

Bronze: Saken Bibossinov, Kazakhstan and Yuberjen Herney Martinez Rivas, Colombia

Men's featherweight (57 kg)

Gold: Mirazizbek Mirzakhalilov, Uzbekistan

Silver: Albert Batyrgaziev, ROC

Bronze: Lazaro Álvarez, Cuba and Peter McGrail, Great Britain

Men's lightweight (63 kg) 

Gold: Andy Cruz, Cuba

Silver: Keyshawn Davis, USA

Bronze: Gabil Mamedov, ROC and Sofiane Oumiha, France

Men's welterweight (69 kg)

Gold: Pat McCormack, Great Britain

Silver: Andrei Zamkovoi, ROC 

Bronze: Bobo-Usmon Baturov, Uzbekistan and Roniel Iglesias Cuba

Men's middleweight (75 kg)

Gold: Oleksandr Khyzhniak, Ukraine

Jack Todd: Here's to Canada's female athletes, inspirations to us all

  Jack Todd: Here's to Canada's female athletes, inspirations to us all Canada was done. Finished. A gone goose. The story was etched on the face of the great Christine Sinclair , surely at her last Olympiad. After her opening kick in the shootout was saved by Brazilian goalkeeper Barbara, Sinclair looked like doom. She stared at the turf, as though reliving every moment of one of the longest careers in international soccer, knowing full well that this was probably it, that she was going to bow out on a saved penalty kick in the quarter-finals of the Olympic Games. Her teammates had other ideas. First, Jessie Fleming, Ashley Lawrence and Adriana Leon converted their kicks.

Silver: Gleb Bakshi, ROC

Bronze: Abilkhan Amankul, Kazakhstan and Eumir Marcial, Philippines

Men's light heavyweight (81 kg)

Gold: Bekzad Nurdauletov, Kazakhstan

Silver: Imam Khataev, ROC

Bronze: Arlen Lopez, Cuba and Dilshod Ruzmetov, Uzbekistan

Men's heavyweight (91 kg)

Gold: Muslim Gadzhimagomedov, ROC

Silver: Enmanuel Reyes, Spain

Bronze: Julio La Cruz, Cuba and David Nyika, New Zealand

Men's super heavyweight (Over 91 kg)

Gold: Bakhodir Jalolov, Uzbekistan

Silver: Kamshybek Kunkabayev, Kazakhstan

Bronze: Mahammad Abdullayev, Azerbaijan and Ivan Veriasov, ROC 

Women's flyweight (51 kg) 

Gold: Buze Naz Cakiroglu, Turkey

Silver: Chang Yuan, China

Bronze: Mary Kom, India and Namiki Tsukimi, Japan 

Women's featherweight (57 kg)

Gold: Lin Yu-Ting, Chinese Taipei

Silver: Irma Testa, Italy

Bronze: Stanimira Petrova, Bulgaria and Michaela Walsh, Ireland

Women's lightweight (60 kg) 

Gold: Beatriz Ferreira, Brazil

Silver: Kellie Harrington, Ireland

Bronze: Rashida Ellis, USA and Oh Yeonji, South Korea

Women's welterweight (69 kg)

Gold: Busenaz Surmeneli, Turkey

Silver: Gu Hong, China

Bronze: Oumayma Bel Ahbib, Morocco and Nien-Chin Chen, Chinese Taipei

Women's middleweight (75 kg)

Gold: Lauren Price, Great Britain

Silver: Caitlin Parker, Australia

Bronze: Khadiya El Mardi, Morocco and Li Qian, China

CANOE - SLALOM

Men's canoe single

Gold: Matej Beňuš, Slovakia

Silver: Sideris Tasiadis, Germany

Bronze: Benjamin Savšek, Slovenia

Men's kayak single

Gold: Jiří Prskavec, Czech Republic

Olympic viewing guide: Can Damian Warner follow in De Grasse's golden footsteps?

  Olympic viewing guide: Can Damian Warner follow in De Grasse's golden footsteps? Here's what to watch on Wednesday night and Thursday morning, including potential Canadian gold medals in decathlon and canoe.De Grasse's victory gave Canada its first Olympic gold on the track since Donovan Bailey won the 100m and anchored the 4x100m relay team to gold in Atlanta a quarter century ago. It's also Canada's first Olympic title in the 200 since Percy Williams in 1928.

Silver: Peter Kauzer, Slovenia

Bronze: Hannes Aigner, Germany

Women's canoe single

Gold: Jessica Fox, Australia

Silver: Andrea Herzog, Germany

Bronze: Tereza Fišerová, Czech Republic

Women's kayak single

Gold: Jessica Fox, Australia

Silver: Eva Terčelj, Slovenia

Bronze: Ricarda Funk, Germany

CANOE - SPRINT

Men's C1 1,000m

Gold: Isaquias Queiroz, Brazil 

Silver: Martin Fuksa, Czech Republic

Bronze: Adrien Bart, France

Men's C2 1,000m

Gold: Sebastian Brendel and Tim Hecker, Germany

Silver: Serguey Torres and Fernando Jorge, Cuba

Bronze: Liu Hao and Pengfei Zheng, China

Men's K1 200m

Gold: Liam Heath, Great Britain

Silver: Sándor Tótka, Hungary

Bronze: Strahinja Stefanović, Serbia

Men's K1 1,000m

Gold: Josef Dostál, Czech Republic

Silver: Fernando Pimenta, Portugal

Bronze: Bálint Kopasz, Hungary

Men's K2 1,000m

Gold: Max Hoff and Jacob Schopf, Germany

Silver: Francisco Cubelos and Íñigo Peña, Spain

Bronze: Riley Fitzsimmons and Jordan Wood, Australia

Men's K4 500m

Gold: Germany

Silver: Spain

Bronze: Slovakia

Women's C1 200m

Gold: Nevin Harrison, USA

Silver: Katie Vincent, Canada

Bronze: Dorota Borowska, Poland

Women's C2 500m

Gold: Liudmyla Luzan and Anastasiia Chetverikova, Ukraine

Silver: Sun Mengya and Xu Shixiao, China

Bronze: Virág Balla and Kincső Takács, Hungary

Women's K1 200m

Gold: Lisa Carrington, New Zealand

Silver: Emma Jørgensen, Denmark

Bronze: Marta Walczykiewicz, Poland

Women's K1 500m

Gold: Danuta Kozák, Hungary

Silver: Lisa Carrington, New Zealand

Bronze: Emma Jørgensen, Denmark

Women's K2 500m

Gold: Danuta Kozák and Dóra Bodonyi, Hungary

Silver: Volha Khudzenka and Maryna Litvinchuk, Belarus

Bronze: Karolina Naja and Anna Puławska, Poland

Women's K4 500m

Gold: Hungary

Silver: Belarus

Bronze: New Zealand

CYCLING BMX

Men's freestyle/park

Gold: Logan Martin, Australia

Olympics Latest: ROC volleyball avenges Rio loss vs. Brazil

  Olympics Latest: ROC volleyball avenges Rio loss vs. Brazil TOKYO (AP) — The Latest on the Tokyo Olympics, which are taking place under heavy restrictions after a year’s delay because of the coronavirus pandemic: ___ The Russian Olympic Committee men’s volleyball team avenged a semifinal loss to Brazil in the last Olympics by mounting a big rally in the third set to win their semifinal match in four sets. The ROC fought back from eight points down to win the crucial third set and then closed it out in the fourth in a matchup of the sport’s two biggest powerhouses. The Russians will play the winner of the France-Argentina semifinal on Saturday for the gold medal.

Silver: Justin Dowell, USA

Bronze: Marin Rantes, Croatia

Men's racing

Gold: Connor Fields, USA

Silver: Niek Kimmann, Netherlands

Bronze: Sylvain Andre, France

Women's freestyle/park

Gold: Hannah Roberts, USA

Silver: Nikita Ducarroz, Switzerland

Bronze: Charlotte Worthington, Great Britain

Women's racing

Gold: Laura Smulders, Netherlands

Silver: Mariana Pajon, Colombia

Bronze: Alise Willoughby, USA

CYCLING MOUNTAIN BIKE

Men

Gold: Mathieu van der Poel, Netherlands

Silver: Tom Pidcock, Great Britain

Bronze: Mathias Fluckiger, Switzerland 

Women

Gold: Loana Lecompte, France

Silver:  Pauline Ferrand Prevot, France

Bronze: Evie Richards, Great Britain

CYCLING ROAD

Men's road race

Gold: Wout van Aert, Belgium

Silver: Tadej Pogacar, Slovenia

Bronze: Remco Evenepoel, Belgium

Men's individual time trial

Gold: Rohan Dennis, Australia

Silver: Primoz Roglic, Slovenia

Bronze: Remco Evenepoel, Belgium

Women's road race

Gold: Anna Van der Breggen, Netherlands

Silver: Marianne Vos, Netherlands

Bronze: Elisa Borghini, Italy 

Women's individual time trial

Gold: Chloe Dygert, USA

Silver: Anna Van der Breggen, Netherlands

Bronze: Annemiek van Vleuten, Netherlands

CYCLING TRACK

Men's sprint

Gold: Harrie Lavreysen, Netherlands

Silver: Jeffrey Hoogland, Netherlands

Bronze: Jason Kenny, Great Britain

Men's keirin

Gold: Harrie Lavreysen, Netherlands

Silver: Jason Kenny, Great Britain

Bronze: Yuta Wakimoto, Japan

Men's omnium

Gold: Ben Thomas, France

Silver: Jan Willem van Schip, Denmark

Bronze: Eiya Hashimoto, Japan

Men's madison

Gold: Denmark

Silver: Germany

Bronze: Netherlands

Men's team pursuit

Gold: Denmark

Silver: Great Britain

Bronze: Australia

Men's team sprint

Gold: Netherlands

Silver: Great Britain

Bronze: New Zealand

Women's sprint

Gold: Emma Hinze, Germany

Silver: Lee Wai-sze, Hong Kong

Bronze: Anastasiia Voinova, ROC

Women's keirin

Gold: Emma Hinze, Germany

Silver: Lee Wai-sze, Hong Kong

Bronze: Ellesse Andrews, New Zealand

Women's omnium

Gold: Yumi Kajihara, Japan

Silver: Letizia Paternoster, Italy

Bronze: Kirsten Wild, Netherlands

Women's madison

Gold: Netherlands

Silver: France

Bronze: Italy

Women's team pursuit

Gold: Great Britain

Silver: USA

Bronze: Canada

Women's team sprint

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: ROC

DIVING

Men's 3-meter springboard

Gold: Siyi Xie, China

Silver: Jack Laugher, Great Britain

Bronze: Ha-ram Woo, Korea

Men's 10-meter platform

Gold: Jian Yang, China

Silver: Aleksandr Bondar, ROC

Bronze: Thomas Daley, Great Britain

Men's synchronized 3-meter springboard

Gold: Siyi Xie and Zongyuan Wang, China

Silver: Jack Laugher and Daniel Goodfellow, Great Britain

Bronze: Juan Manuel Celaya Hernandez and Yahel Castillo Huerta, Mexico

Men's synchronized 10-meter platform

Gold: Yuan Cao and Aisen Chen, China

Silver: Viktor Minibaev and Aleksandr Bondar, ROC

Bronze: Thomas Daley and Matthew Lee, Great Britain

Women's 3-meter springboard

Gold: Tingmao Shi, China

Silver: Han Wang, China

Bronze: Jennifer Abel, Canada

Women's 10-meter platform

Gold: Chen Yuxi, China

Silver: Pandelela Pamg, Malaysia

Bronze: Anna Konanykhina, ROC

Women's synchronized 3-meter springboard

Gold: Han Wang and Tingmao Shi, China

Silver: Jennifer Abel and Mélissa Citrini-Beaulieu, Canada

Bronze: Elena Bertoccchi and Chiara Pellacani, Italy

Women's synchronized 10-meter platform

Gold: Chen Yuxi and Zhang Jiaqi, China

Silver: Meaghan Benfeito and Caeli McKay, Canada

Bronze: Delaney Schnell and Jessica Parrotto, USA

EQUESTRIAN

Team jumping

Gold:  France

Silver: USA

Bronze: Switzerland

Individual jumping

Gold: Daniel Deusser, Germany

Silver: Peder Fredricson, Sweden

Bronze: Ben Maher, Great Britain

Team eventing

Gold: Great Britain

Silver: France

Bronze: USA

Individual eventing 

Gold: Oliver Townend, Great Britain

Silver: Tim Price, New Zealand

Bronze: Boyd Martin, USA

Team dressage

Gold: Germany

Silver: Denmark

Bronze: Great Britain

Individual dressage

Gold: Isabell Werth, Germany

Silver: Jessica Von Bredow-Werndl, Germany 

Bronze: Dorothee Schneider, Germany

FENCING 

Men's epee individual

Gold: Gergely Siklosi, Hungary

Silver: Igor Reizlin, Ukraine

Bronze: Sergey Bida, ROC

Men's epee team

Gold: Italy

Silver: Ukraine

Bronze: France

Men's foil individual

Gold: Gerek Meinhardt, USA

Silver: Alessio Foconi, Italy

Bronze: Andrea Cassara, Italy

Men's foil team

Gold: USA

Silver: ROC

Bronze: France

Men's individual sabre

Gold: Aron Szilagyi, Hungary

Silver: Oh Sang-Uk, South Korea

Bronze: Eli Dershwitz, USA

Men's team sabre

Gold: South Korea

Silver: Italy

Bronze: Hungary

Women's epee individual

Gold: Sun Yiwen, China

Silver: Injeong Choi, South Korea

Bronze: Nathalie Moellhausen, Brazil

Women's epee team 

Gold: Poland

Silver: China

Bronze: South Korea

Women's foil individual

Gold: Inna Deriglazova, ROC

Silver: Alice Volpi, Italy

Bronze: Lee Kiefer, USA

Women's foil team 

Gold: Italy

Silver: USA 

Bronze: ROC

Women's individual sabre

Gold: Anna Marton, Hungary

Silver: Olga Kharlan, Ukraine

Bronze: Manon Brunet, France

Women's team sabre

Gold: ROC

Silver: France

Bronze: South Korea

FIELD HOCKEY

Men

Gold: Belgium

Silver: Netherlands

Bronze: Australia

Women

Gold: Netherlands

Silver: Australia

Bronze: Argentina

GOLF

Men

Gold: Jon Rahm, Spain

Silver: Sungjae Im, South Korea 

Bronze: Tommy Fleetwood, Great Britain

Women

Gold: Jin Young Ko, South Korea

Silver: Nelly Korda, USA

Bronze: Yuka Saso, Philippines

GYMNASTICS

Men's all-around

Gold: Nikita Nagornyy, ROC

Silver: Daiki Hashimoto, Japan

Bronze: Xiao Ruoteng, China

Men's floor

Gold: Nikita Nagornyy, ROC

Silver: Artem Dolgopyat, Israel

Bronze: Carlos Edriel Yulo, Philippines

Pommel horse

Gold: Max Whitlock, Great Britain

Silver: Kazuma Kaya, Japan

Bronze: Lee Chih Kai, Chinese Taipei

Still rings

Gold: Eleftherios Petrounias, Greece

Silver: Liu Yang, China

Bronze: Marco Lodadio, Italy

Men's vault

Gold: Igor Radivilov, Ukraine

Silver: Nikita Nagornyy, ROC

Bronze: Shin Jeahwan, South Korea

Parallel bars

Gold: Arican Ferhat, Turkey

Silver: David Belyavskiy, ROC

Bronze: Xiao Ruoteng, China

High bar

Gold: Kohei Uchimura, Japan

Silver: Arthur Nory, Brazil 

Bronze: Tin Srbic, Croatia

Men's team

Gold: ROC

Silver: Japan

Bronze: China

Women's all-around

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Sunisa Lee, USA

Bronze: Viktoria Listunova, ROC

Women's vault

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Jade Carey, USA

Bronze: Giulia Steingruber, Switzerland

Uneven bars

Gold: Sunisa Lee, USA

Silver: Nina Derwael, Belgium

Bronze: Fan Yilin, China

Balance beam

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Sunisa Lee, USA

Bronze: Melanie De Jesus Dos Santos, France

Women's floor exercise

Gold: Simone Biles, USA

Silver: Angelina Melnikova, ROC

Bronze: Jordan Chiles, USA

Women's team

Gold: USA

Silver: ROC

Bronze: France

HANDBALL

Men

Gold: Denmark

Silver: Spain

Bronze: Norway

Women

Gold: Norway

Silver: Netherlands

Bronze: France

JUDO

Men's 60 kg

Gold: Yeldos Smetov, Kazakhstan

Silver: Naohisa Takato, Japan

Bronze: Lukhumi Chkhvimiani, Georgia and Sharafuddin Lutfillaev, Uzbekistan

Men's 66 kg

Gold: Manuel Lombardo, Italy

Silver: Hifumi Abe, Japan

Bronze: An Baul, South Korea and Baskhuu Yondonperenlei, Mongolia

Men's 73 kg

Gold: Rustam Orujov, Azerbaijan

Silver: Shohei Ono, Japan

Bronze: Tommy Macias, Sweden and Lasha Shavdatuashvili, Georgia

Men's 81 kg

Gold: Sagi Muki, Israel

Silver: Matthias Casse, Belgium

Bronze: Frank de Wit, Netherlands and Tato Grigalashvili, Georgia

Men's 90 kg

Gold: Nikoloz Sherazadishvili, Spain

Silver: Krisztián Tóth, Hungary

Bronze: Davlat Bobonov, Uzbekistan and Noël van 't End, Netherlands

Men's 100 kg

Gold: Jorge Fonseca, Portugal

Silver: Varlam Liparteliani, Georgia

Bronze: Niiaz Iliasov, ROC and Aaron Wolf, Japan

Men's over 100 kg

Gold: Hisayoshi Harasawa, Japan

Silver: Tamerlan Bashaev, ROC

Bronze: Lukáš Krpálek, Czech Republic and Guram Tushishvili, Georgia

Women's 48 kg

Gold: Urantsetseg Munkhbat, Mongolia

Silver: Funa Tonaki, Japan

Bronze: Daria Bilodid, Ukraine and Distria Krasniqi, Kosovo

Women's 52 kg

Gold: Natalia Kuziutina, ROC

Silver: Majlinda Kelmendi, Kosovo

Bronze: Uta Abe, Japan and Amandine Buchard, France

Women's 57 kg

Gold: Jessica Klimkait, Canada

Silver: Tsukasa Yoshida, Japan

Bronze: Nora Gjakova, Kosovo and Theresa Stoll, Germany

Women's 63 kg

Gold: Clarisse Agbegnenou, France

Silver: Miku Tashiro, Japan

Bronze: Juul Franssen, Netherlands and Tina Trstenjak, Slovenia

Women's 70 kg

Gold: Barbara Matić, Croatia

Silver: Margaux Pinot, France

Bronze: Barbara Timo, Portugal and Sanne van Dijke, Netherlands 

Women's 78 kg

Gold: Madeleine Malonga, France

Silver: Mayra Aguiar, Brazil

Bronze: Shori Hamada, Japan and Anna-Maria Wagner, Germany

Women's over 78 kg

Gold: Idalys Ortiz, Cuba

Silver: Akira Sone, Japan

Bronze: Maria Suelen Altheman, Brazil and Kayra Sayit, Turkey 

Mixed gender Team

Gold: Japan

Silver: France

Bronze: Brazil and ROC

KARATE

Men's kata

Gold: Ryo Kiyuna, Japan

Silver: Damián Quintero, Spain

Bronze: Ali Sofuoglu, Turkey

Men's kumite -67 kg

Gold: Steven Da Costa, France

Silver: Darkhan Assadilov, Kazakhstan

Bronze: Angelo Crescenzo, Italy

Men's kumite -75 kg

Gold: Luigi Busa, Italy

Silver: Rafael Aghayev, Azerbaijan

Bronze: Stanislav Horuna, Ukraine

Men's kumite +75 kg

Gold: Ugur Aktas, Turkey

Silver: Jonathan Horne, Germany

Bronze: Ryutaro Araga, Japan

Women's kata

Gold: Sandra Sánchez, Spain

Silver: Kiyou Shimizu, Japan

Bronze: Sakura Kokumai, USA

Women's kumite -55 kg

Gold: Anzhelika Terliuga, Ukraine

Silver: Serap Ozcelik Arapoglu, Turkey

Bronze: Wen Tzuyun, Chinese Tapei

Women's kumite -61 kg

Gold: Jovana Prekovic, Serbia

Silver: Giana Lotfy, Egypt

Bronze: Xiaoyan Yin, China

Women's kumite +61 kg

Gold: Iryna Zaretska, Azerbaijan

Silver: Hamideh Abbasali, Iran

Bronze: Li Gong, China

MARATHON SWIMMING

Men

Gold: Florian Wellbrock, Germany

Silver: Gregorio Paltrinieri, Italy

Bronze: Marc-Antoine Olivier, France

Women

Gold: Sharon van Rouwendaal, Netherlands

Silver: Haley Anderson, USA

Bronze: Xin Xin, China

MODERN PENTATHLON

Men

Gold: Adam Marosi, Hungary

Silver: Jun Woongtae, South Korea

Bronze: Valentin Prades, France

Women

Gold: Anastasiya Prokopenko, Belarus

Silver: Michelle Gulyas, Hungary

Bronze: Kate French, Great Britain

RHYTHMIC GYMNASTICS

Individual

Gold: Dina Averina, ROC

Silver: Arina Averina, ROC

Bronze: Linoy Ashram, Israel

Group

Gold: ROC

Silver: Belarus

Bronze: Israel

ROWING

Men's single sculls

Gold: Kjetil Borch, Norway

Silver: Sverri Nielsen, Denmark

Bronze: Oliver Zeidler, Germany

Men's pair

Gold: Martin Sinković and Valent Sinković, Croatia

Silver: Sam Hardy and Joshua Hicks, Australia

Bronze: Martin Mačkovič and Miloš Vasić, Serbia

Men's double sculls

Gold: Zhiyu Liu and Liang Zhang, China

Silver: Ronan Byrne and Philip Doyle, Ireland

Bronze: Melvin Twellaar and Stef Broenink, Netherlands

Men's lightweight double sculls

Gold: Fintan McCarthy and Paul O’Donovan, Ireland

Silver: Pietro Ruta and Stefano Oppo, Italy

Bronze: Kristoffer Brun and Are Weierholt Strandli, Norway

Men's four

Gold: Great Britain

Silver: Australia

Bronze: South Africa

Men's quadruple sculls

Gold: Netherlands

Silver: Italy

Bronze: Estonia

Men's eight

Gold: Germany

Silver: Great Britain

Bronze: USA

Women's single sculls

Gold: Sanita Puspure, Ireland

Silver: Kara Kohler, USA

Bronze: Hanna Prakatsen, ROC

Women's pair

Gold: Kerri Gowler and Grace Prendergast, New Zealand

Silver: Caileigh Filmer and Hillary Janssens, Canada

Bronze: Annabelle McIntyre and Jessica Morrison, Australia

Women's double sculls

Gold: Brooke Donoghue and Hannah Osborne, New Zealand

Silver: Ancuta Bodnar and Simona Radis, Romania

Bronze: Roos De Jong and Lisa Scheenaard, Netherlands

Women's lightweight double sculls

Gold: Marieke Keijser and Ilse Paulis, Netherlands

Silver: Emily Craig and Imogen Grant, Great Britain

Bronze: Claire Bové and Laura Tarantola, France

Women's four

Gold: Australia

Silver: Netherlands

Bronze: USA

Women's quadruple sculls

Gold: China

Silver: Germany

Bronze: Poland

Women's eight

Gold: USA

Silver: New Zealand

Bronze: Australia

RUGBY

Men

Gold: New Zealand

Silver: Fiji

Bronze: South Africa

Women

Gold: Australia

Silver: New Zealand

Bronze: Canada

SAILING

Men's windsurfer

Gold: Kiran Badloe, Netherlands

Silver: Piotr Myszka, Poland

Bronze: Byron Kokkalanis, Greece

Men's laser

Gold: Pavlos Kontides, Cyprus

Silver: Tonči Stipanović, Croatia

Bronze: Robert Scheidt, Brazil

Men's 470

Gold: Anton Dahlberg and Frederik Bergstrom, Sweden

Silver: Jordi Zammar and Nicolás Rodríguez García Paz, Brazil

Bronze: Diogo Costa and Pedro Costa, Portugal

Men's finn

Gold: Josh Junior, New Zealand

Silver: Giles Scott, Great Britain

Bronze: Nicholas Heiner, Netherlands

Men's 49er

Gold: Peter Burling and Blair Tuke, New Zealand

Silver: Sime Fantela and Mihovil Fantela, Croatia

Bronze: Dylan Fletcher-Scott and Stuart Bithell, Great Britain

Women's windsurfer

Gold: Lilian de Jeu, Netherlands

Silver: Charline Picon, France

Bronze: Zofia Noceti-Klepacka, Poland

Women's laser radial

Gold: Marit Bouwmeester, Netherlands

Silver: Emma Plasschaert, Belgium

Bronze: Annalise Murphy, Ireland

Women's 49er FX

Gold: Martine Grael and Kahena Kunze, Brazil

Silver: Annemiek Bekkering and Annete Duetz, Netherlands

Bronze: Ida Marie Baad Nielsen and Marie Thusgaard Olsen, Denmark

Women's 470

Gold: Afrodite Zegers and Lobke Berkhout, Netherlands

Silver: Fernanda Oliveira and Ana Luiza Barbachan, Brazil

Bronze: Hannah Mills and Eilidh McIntyre, Great Britain

Mixed nacra 17

Gold: Caterina Banti and Rugero Tita, Italy

Silver: Santiago Lange and Cecilia Carranza Saroli, Argentina

Bronze: John Gimson and Anna Burnet, Great Britain

SHOOTING

Men's 50m 3-positions rifle

Gold: Aishwary Pratap Singh Tomar, India

Silver: Istvan Peni, Hungary

Bronze: Sergey Kamenskiy, ROC

Men's 10m air rifle

Gold: Istvan Peni, Hungary

Silver: Sergey Kamenskiy, ROC

Bronze: Yang Haoran, China

Men's 25m rapid fire pistol

Gold: Christian Reitz, Germany

Silver: Junmin Lin, China

Bronze: Jean Quiquampoix, France

Men's 10m air pistol

Gold: Chaudhary Saurabh, India

Silver: Artem Chernousov, ROC

Bronze: Pang Wei, China

Men's skeet

Gold: Jesper Hansen, Denmark

Silver: Federico Gil, Argentina

Bronze: Vincent Hancock, USA

Men's trap

Gold:   Alberto Fernandez, Spain

Silver: Mauro de Filippis, Italy

Bronze: Matthew John Coward Holley, Great Britain

Women's 50m 3-positions rifle

Gold: Nina Christen, Switzerland

Silver: Yulia Karimova, ROC

Bronze: Seonaid McIntosh, Great Britain

Women's 10m air rifle

Gold: Mary Tucker, USA

Silver: Luyao Wang, China

Bronze: Ying-Shin Lin, Chinese Taipei

Women's 25m pistol

Gold: Vitalina Batsarashkina, ROC

Silver: Minjung Kim, South Korea

Bronze: Veronika Major, Hungary

Women's 10m air pistol

Gold: Manu Bhaker, India

Silver: Anna Korakaki, Greece

Bronze: Vitalina Batsarashkina, ROC

Women's trap

Gold: Xiaojing Wang, China

Silver: Fatima Galvez, Spain

Bronze: Jessica Rossi, Italy

Women's skeet

Gold: Diana Bacosi, Italy

Silver: Meng Wei, China

Bronze: Amber Hill, Great Britain

10m air rifle mixed team

Gold: China

Silver: ROC

Bronze: USA

10m air pistol mixed team

Gold: ROC

Silver: India

Bronze: China

Trap mixed team

Gold: Italy

Silver: ROC

Bronze: Spain

SKATEBOARDING

Men's park

Gold: Heimana Reynolds, USA

Silver: Pedro Barros, Brazil

Bronze: Keegan Palmer, Australia

Men's street

Gold: Nyjah Huston, USA

Silver: Yuto Horigome, Japan

Bronze: Gustavo Ribeiro, Portugal

Women's park

Gold: Misugu Okamoto, Japan

Silver: Sakura Yosozumi, Japan

Bronze: Sky Brown, Great Britain

Women's street

Gold: Aori Nishimura, Japan

Silver: Pamela Rosa, Brazil

Bronze: Leticia Bufoni, Brazil

SOCCER

Men

Gold: Mexico

Silver: South Korea

Bronze: Germany

Women

Gold: Sweden

Silver: USA

Bronze: Great Britain

SOFTBALL

Gold: USA

Silver: Japan

Bronze: Mexico

SPORT CLIMBING

Men

Gold: Tomoa Narasaki, Japan

Silver: Adam Ondra, Czech Republic

Bronze: Jakob Schubert, Austria

Women

Gold: Janja Garnbret, Slovenia

Silver: Miho Nonaka, Japan

Bronze: Brooke Raboutou, USA

SURFING

Men

Gold: Italo Ferreira, Brazil

Silver: Gabriel Medina, Brazil

Bronze: Kanoa Igarashi, Japan

Women

Gold: Carissa Moore, USA

Silver: Johanne Defay, France

Bronze: Caroline Marks, USA

SWIMMING

Men's 50-meter freestyle

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Vladimir Morozov, ROC

Bronze: Ben Proud, Great Britain

Men's 100-meter freestyle

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Kliment Kolesnikov, ROC

Bronze: Kyle Chalmers, Australia

Men's 200-meter freestyle

Gold: Duncan Scott, Great Britain

Silver: Tom Dean, Great Britain

Bronze: Katsuhiro Matsumoto, Japan

Men's 400-meter freestyle

Gold: Elijah Winnington, Australia

Silver: Jack McLoughlin, Australia

Bronze: Martin Malyutin, ROC

Men's 800-meter freestyle

Gold: Gregorio Paltrinieri, Italy

Silver: Jack McLoughlin, Australia

Bronze: Mykhailo Romanchuk, Ukraine

Men's 1,500-meter freestyle

Gold: Florian Wellbrock, Germany

Silver: Mykhailo Romanchuk, Ukraine

Bronze: Gregorio Paltrinieri, Italy

Men's 100-meter breaststroke

Gold: Adam Peaty, Great Britain

Silver: Arno Kamminga, Netherlands

Bronze: Michael Andrew, USA

Men's 200-meter breaststroke

Gold: Zac Stubblety-Cook, Australia

Silver: Anton Chupkov, ROC

Bronze: Shoma Sato, Japan

Men's 100-meter backstroke

Gold: Ryan Murphy, USA

Silver: Kliment Kolesnikov, ROC

Bronze: Evgeny Rylov, ROC

Men's 200-meter backstroke

Gold: Evgeny Rylov, ROC

Silver: Ryan Murphy, USA

Bronze: Luke Greenbank, Great Britain

Men's 100-meter butterfly

Gold: Caeleb Dressel, USA

Silver: Kristof Milak, Hungary

Bronze: Matthew Temple, Australia

Men's 200-meter butterfly

Gold: Kristof Milak, Hungary

Silver: Federico Burdisso, Italy

Bronze: Tomoru Honda, Japan

Men's 200-meter individual medley

Gold: Michael Andrew, USA

Silver: Duncan Scott, Great Britain

Bronze: Mitch Larkin, Australia

Men's 400-meter individual medley

Gold: Daiya Seto, Japan

Silver: Chase Kalisz, USA

Bronze: Lewis Clareburt, New Zealand

Men's 4x100-meter freestyle

Gold: ROC

Silver: USA

Bronze: Australia

Men's 4x200-meter freestyle

Gold: Great Britain

Silver: ROC

Bronze: Australia

Men's 4x100-meter medley relay

Gold: USA

Silver: Great Britain

Bronze: ROC

Women's 50-meter freestyle

Gold: Cate Campbell, Australia

Silver: Emma McKeon, Australia

Bronze: Sarah Sjostrom, Sweden

Women's 100-meter freestyle

Gold: Emma McKeon, Australia

Silver: Cate Campbell, Australia

Bronze: Sarah Sjostrom, Sweden

Women's 200-meter freestyle

Gold: Ariarne Titmus, Australia

Silver: Katie Ledecky, USA

Bronze: Yang Junxuan, China

Women's 400-meter freestyle

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Ariarne Titmus, Australia

Bronze: Li Bingjie, China

Women's 800-meter freestyle

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Ariarne Titmus, Australia

Bronze: Simona Quadarella, Italy

Women's 1,500-meter freestyle

Gold: Katie Ledecky, USA

Silver: Maddy Gough, Australia

Bronze: Simona Quadarella, Italy

Women's 100-meter breaststroke

Gold: Lilly King, USA

Silver: Yuliya Efimova, ROC

Bronze: Lydia Jacoby, USA

Women's 200-meter breaststroke

Gold: Tatjana Schoenmaker, South Africa

Silver: Annie Lazor, USA

Bronze: Molly Renshaw, Great Britain

Women's 100-meter backstroke

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Regan Smith, USA

Bronze: Kylie Masse, Canada

Women's 200-meter backstroke

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Rhyan White, USA

Bronze: Margherita Panziera, Italy

Women's 100-meter butterfly

Gold: Maggie MacNeil, Canada

Silver: Torri Huske, USA

Bronze: Zhang Yufei, China

Women's 200-meter butterfly

Gold: Zhang Yufei, China

Silver: Hali Flickinger, USA

Bronze: Regan Smith, USA

Women's 200-meter individual medley

Gold: Kaylee McKeown, Australia

Silver: Alex Walsh, USA

Bronze: Abbie Wood, Great Britain

Women's 400-meter individual medley

Gold: Katinka Hosszu, Hungary

Silver: Emma Weyant, USA

Bronze: Hali Flickinger, USA 

Women's 4x100-meter freestyle

Gold: Australia

Silver: USA

Bronze: Netherlands

Women's 4x200-meter freestyle

Gold: Australia

Silver: USA

Bronze: China

Women's 4x100-meter medley relay

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Canada 

Mixed 4x100-meter medley relay

Gold: USA

Silver: Australia

Bronze: Great Britain 

TABLE TENNIS

Men’s team

Gold: China

Silver: Japan

Bronze:  Germany

Women’s team

Gold: China

Silver: Japan

Bronze: Hong Kong

Mixed doubles

Gold: Xu Xin/Liu Shiwen, China

Silver: Patrick Franziska/Petrissa Solja, Germany

Bronze: Sharath Achanta/Manika Batra, India

Men’s singles

Gold: Tomokazu Harimoto, Japan

Silver:  Ma Long, China

Bronze: Fan Zhendong, China

Women’s singles

Gold: Sun Yingsha, China

Silver: Kasumi Ishikawa, Japan

Bronze: Chen Meng, China

TAEKWONDO

Men's 58 kg

Gold: Jun Jang, Korea 

Silver: Vito Dell'Aquila, Italy 

Bronze: Jesús Tortosa Cabrera, Spain

Men's 68 kg

Gold: Lee Dae-Hoon, Korea 

Silver: Bradly Sinden, Great Britain 

Bronze: Zhao Shuai, China

Men's 80 kg

Gold: Maksim Khramtsov, ROC

Silver: Milad Beigi Harchegani, Azerbaijan

Bronze: Cheick Sallah Cissé, Ivory Coast

Men's over 80 kg

Gold: Vladislav Larin, ROC

Silver: Kyo-Don In, Korea 

Bronze: Sajjad Mardani, Iran

Women's 49 kg

Gold: Panipak Wongpattanakit, Thailand 

Silver: Tijana Bogdanovic, Serbia 

Bronze: Rukiye Yildirim, Turkey

Women's 57 kg

Gold: Jade Jones, Great Britain 

Silver: Hatice Kübra İlgün, Turkey 

Bronze: Skylar Park, Canada 

Women's 67 kg

Gold: Matea Jelic, Croatia 

Silver: Ruth Gbagbi, Ivory Coast 

Bronze: Lauren Williams, Great Britain

Women's over 67 kg

Gold: Bianca Walkden, Great Britain

Silver: Shuyin Zheng, China 

Bronze: Milica Mandić, Serbia 

TENNIS

(Mixed doubles draw won’t be made until July 27.)

Men’s singles

Gold: Daniil Medvedev, ROC

Silver: Novak Djokovic, Serbia

Bronze: Stefanos Tsitsipas, Greece

Women’s singles

Gold: Elena Rybakina, Ukraine

Silver: Jen Brady, USA

Bronze: Naomi Osaka, Japan

Men’s doubles

Gold: Nikola Metkic and Mate Pavic, Croatia

Silver: Juan-Sebastian Cabal and Robert Farah, Colombia

Bronze: Daniil Medvedev and Arsalan Karatsev, ROC

Women’s doubles

Gold: Barbora Krejcikova and Katerina Siniakova, Czech Republic

Silver: Shuko Aoyama and Ena Shibahara, Japan

Bronze: Bethanie Mattek-Sands and Jessica Pegula, USA

TRACK AND FIELD

Men's 100 meters

Gold: Trayvon Bromell, USA

Silver: Ronnie Baker, USA

Bronze: Akani Simbine, South Africa

Men's 200 meters

Gold: Noah Lyles, USA

Silver: Andre De Grasse, Canada

Bronze: Kenny Bednarek, USA

Men's 400 meters

Gold: Michael Norman, USA

Silver: Steven Gardiner, Bahamas

Bronze: Wayde van Niekerk, South Africa

Men's 800 meters

Gold: Elliot Giles, Great Britain

Silver: Ferguson Rotich, Kenya

Bronze: Emmanuel Korir, Kenya

Men's 1,500 meters

Gold: Teddese Lemi, Ethiopia

Silver: Adam Ali Musab, Qatar

Bronze: Charles Simotwo, Kenya

Men's 5,000 meters

Gold: Jakob Ingebrigtsen, Norway

Silver: Hagos Gebrhiwet, Ethiopia

Bronze: Mohammed Ahmed, Canada

Men's 10,000 meters

Gold: Selemon Barega, Ethiopia

Silver: Berihu Aregawi, Ethiopia

Bronze: Joshua Cheptegei, Uganda

Men's marathon

Gold: Eliud Kipchoge, Kenya

Silver: Sisay Lemma, Ethiopia

Bronze: Lawrence Cherono, Kenya

Men's 110 hurdles

Gold: Grant Holloway, USA

Silver: Ronald Levy, Jamaica

Bronze: Shunsuke Izumiya, Japan

Men's 400 hurdles

Gold: Karsten Warholm, Norway

Silver: Rai Benjamin, USA

Bronze: Alison Dos Santos, Brazil

Men's 3,000 steeplechase

Gold: Bikila Tadese Takele, Ethiopia

Silver: Soufiane El Bakkali, Morocco

Bronze: Abrham Sime, Ethiopia

Men's 20K race walk

Gold: Kaihua Wang, China

Silver: Toshikazu Yamanishi, Japan

Bronze: Zelin Cai, China

Men's 50K race walk

Gold: Satoshi Maruo, Japan

Silver: Hayato Katsuki, Japan

Bronze: Matej Tóth, Slovakia

Men's decathlon

Gold: Damian Warner, Canada

Silver: Garrett Scantling, USA

Bronze: Karel Tilga, Estonia

Men's long jump

Gold: Miltiadis Tentoglou, Greece

Silver: Juan Miguel Echevarría, Cuba

Bronze: Tajay Gayle, Jamaica

Men's triple jump

Gold: Hugues Fabrice Zango, Burkina Faso

Silver: Pedro Pichardo, Portugal

Bronze: Will Claye, USA

Men's high jump

Gold: Mutaz Essa Barshim, Qatar

Silver: Maksim Nedasekau, Belarus

Bronze: Ilya Ivanyuk, ROC

Men's pole vault

Gold: Armand Duplantis, Sweden

Silver: Piotr Lisek, Poland

Bronze: Sam Kendricks, USA

Men's javelin

Gold: Johannes Vetter, Germany

Silver: Marcin Krukowski, Poland

Bronze: Keshorn Walcott, Trinidad and Tobago

Men's discus

Gold: Daniel Stahl, Sweden

Silver: Kristjan Ceh, Slovenia

Bronze: Simon Pettersson, Sweden

Men's shot put

Gold: Ryan Crouser, USA

Silver: Joe Kovacs, USA

Bronze: Tom Walsh, New Zealand

Men's hammer

Gold: Paweł Fajdek, Poland

Silver: Rudy Winkler, USA                            

Bronze: Wojciech Nowicki, Poland

Men's 4x100-meter relay

Gold: USA

Silver: Great Britain

Bronze: Japan

Men's 4x400-meter relay

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Trinidad and Tobago

Women's 100 meters

Gold: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Silver: Elaine Thompson-Herah, Jamaica

Bronze: Blessing Okagbare, Nigeria

Women's 200 meters

Gold: Gabrielle Thomas, USA

Silver: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica

Bronze: Dina Asher-Smith, Great Britain

Women's 400 meters

Gold: Shaunae Miller-Uibo, Bahamas

Silver: Stephenie Ann McPherson, Jamaica

Bronze: Quanera Hayes, USA

Women's 800 meters

Gold: Athing Mu, USA

Silver: Rose Mary Almanza, Cuba

Bronze: Jemma Reekie, Great Britain

Women's 1,500 meters

Gold: Sifan Hassan, Netherlands

Silver: Faith Kipyegon, Kenya

Bronze: Laura Muir, Great Britain

Women's 5,000 meters

Gold: Gudaf Tsegay, Ethiopia

Silver: Ejgayehu Taye, Ethiopia

Bronze: Hellen Obiri, Kenya

Women's 10,000 meters

Gold: Letesenbet Gidey, Ethiopia

Silver: Sifan Hassan, Netherlands

Bronze: Tsigie Gebreselama, Ethiopia

Women's marathon  

Gold: Brigid Kosgei, Kenya

Silver: Lonah Chemtai Salpeter, Israel

Bronze: Ruth Chepngetich, Kenya

Women's 100 hurdles

Gold: Kendra Harrison, USA

Silver: Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Rico

Bronze: Cindy Sember, Great Britain

Women's 400 hurdles

Gold: Sydney McLaughlin, USA

Silver: Dalilah Muhammad, USA

Bronze: Femke Bol, Netherlands

Women's 3,000 steeplechase

Gold: Hyvin Kiyeng, Kenya

Silver: Mekides Abebe, Ethiopia

Bronze: Beatrice Chepkoech, Kenya

Women's 20K race walk

Gold: Jiayu Yang, China

Silver: Hong Liu, China

Bronze: Elvira Khasanova, ROC

Women's heptathlon

Gold: Nafissatou Thiam, Belgium

Silver: Katarina Johnson-Thompson, Great Britain

Bronze: Annie Kunz, USA

Women's long jump

Gold: Malaika Mihambo, Germany

Silver: Brittney Reese, USA

Bronze: Ese Brume, Nigeria

Women's triple jump

Gold: Yulimar Rojas, Venezuela

Silver: Shanieka Ricketts, Jamaica

Bronze: Liadagmis Povea, Cuba

Women's high jump

Gold: Nicola McDermott, Australia

Silver: Yaroslava Mahuchikh, Ukraine

Bronze: Vashti Cunningham, USA

Women's pole vault

Gold: Anzhelika Sidorova, ROC

Silver: Katie Nageotte, USA

Bronze: Holly Bradshaw, Great Britain

Women's javelin

Gold: Christin Hussong, Germany

Silver: Huihui Lyu, China

Bronze: Maria Andrejczyk, Poland

Women's discus

Gold: Yaimé Pérez, Cuba

Silver: Valarie Allman, USA

Bronze: Sandra Perkovic, Croatia

Women's shot put

Gold: Gong Lijiao, China

Silver: Raven Saunders, USA

Bronze: Jessica Ramsey, USA

Women's hammer

Gold: DeAnna Price, USA

Silver: Brooke Andersen, USA

Bronze: Anita Wlodarczyk, Poland

Women's 4x100-meter relay

Gold: Jamaica

Silver: USA

Bronze: Great Britain

Women's 4x400-meter relay

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Great Britain

Mixed gender 4x400-meter relay

Gold: USA

Silver: Jamaica

Bronze: Great Britain

TRAMPOLINE GYMNASTICS

Men

Gold: Uladzislau Hancharou, Belarus

Silver: Gao Lei, China

Bronze: Dong Don, China

Women

Gold: Mori Hikaru, Japan

Silver: Liu Lingling, China

Bronze: Rosannagh MacLennan, Canada

TRIATHLON

Men

Gold: Vincent Luis, France

Silver: Kristian Blummenfelt, Norway

Bronze: Alex Yee, Great Britain

Women

Gold: Jessica Learmonth, Great Britain

Silver: Flora Duffy, Bermuda

Bronze: Georgia Taylor-Brown, Great Britain

Mixed

Gold: France

Silver: USA

Bronze: Great Britain

VOLLEYBALL

Men

Gold: Brazil

Silver: Poland

Bronze: USA

Women

Gold: China

Silver: USA

Bronze: Brazil

WATER POLO

Men

Gold: Hungary

Silver: Serbia

Bronze: Italy

Women

Gold: USA

Silver: Spain

Bronze: Australia

WEIGHTLIFTING

Men's 61 kg

Gold: Li Fabin, China

Silver: Eko Yuli Irawan, Indonesia

Bronze: Yoichi Itokazu, Japan

Men's 67 kg

Gold: Chen Lijun, China

Silver: Adkhamjon Ergashev, Uzbekistan

Bronze: Muhammed Furkan Ozbek, Turkey

Men's 73 kg

Gold: Shi Zhiyong, China

Silver: Bozhidar Dimitrov Andreev, Bulgaria

Bronze: Julio Ruben Mayora Pernia, Venezuela

Men's 81 kg

Gold: Lyu Xiaojun, China

Silver: Brayan Santiago Rodallegas Carvajal, Colombia

Bronze: Antonino Pizzolato, Italy

Men's 96 kg

Gold: Fares Ibrahim E.H. Elbakh, Qatar

Silver: Yauheni Tsikhantsou, Belarus

Bronze: Anton Pliesnoi, Georgia

Men's 109 kg

Gold: Simon Martirosyan, Armenia

Silver: Akbar Djuraev, Uzbekistan

Bronze: Hristo Dimitrov Hristov, Bulgaria

Men's over 109 kg

Gold: Lasha Talakhadze, Georgia

Silver: Ali Davoudi, Iran

Bronze: Man Asaad, Syria

Women's 49 kg

Gold: Hou Zhihui, China

Silver: Jourdan Delacruz, USA

Bronze: Chanu Saikhom Mirabai, India

Women's 55 kg

Gold: Liao Qiuyun, China

Silver: Hidilyn Diaz, Philippines

Bronze: Zulfiya Chinshanlo, Kazakhstan

Women's 59 kg

Gold: Kuo Hsing-Chun, South Korea

Silver: Thi Duyen Hoang, Vietnam

Bronze: Zoe Smith, Great Britain

Women's 64 kg

Gold: Maude Charron, Canada

Silver: Mercedes Isabel Perez Tigrero, Colombia

Bronze: Sarah Davies, Great Britain

Women's 76 kg

Gold: Neisi Patricia Dajomes Barrera, Ecuador

Silver: Iryna Dekha, Ukraine

Bronze: Aremi Fuentes Zavala, Mexico

Women's 87  kg

Gold: Wang Zhouyu, China

Silver: Tamara Yajaira Salazar Arce, Ecuador

Bronze: Crismery Dominga Santana Peguero, Dominican Republic

Women's over 87 kg

Gold: Li Wenwen, China

Silver: Sarah Robles, USA

Bronze: Lee Seon Mi, South Korea

WRESTLING - FREESTYLE

Men’s 57 kg

Gold: Zaur Uguev, ROC

Silver: Thomas Gilman, USA

Bronze: Yuki Takahashi, Japan and Stevan Micic, Serbia

Men’s 65 kg

Gold: Bajrang Punia, India

Silver: Gadzhimurad Rashidov, ROC

Bronze: Takuto Otoguro, Japan and Daulet Niyazbekov, Kazakhstan 

Men’s 74 kg

Gold: Kyle Dake, USA

Silver: Zaurbek Sidakov, ROC

Bronze: Frank Chamizo, Italy and Magomedkhabib Kadimagomedov, Belarus

Men’s 86 kg

Gold: David Taylor, USA

Silver: Hassan Yazdani, Iran

Bronze: Artur Naifonov, ROC and Myles Amine, San Marino

Men’s 97 kg

Gold: Abdulrashid Sadulaev, ROC

Silver: Kyle Snyder, USA

Bronze: Mohammad Mohammadian, Iran and Sharif Sharifov, Azerbaijan 

Men’s 125 kg

Gold: Gable Steveson, USA

Silver: Geno Petriashvili, Georgia

Bronze: Taha Akgul, Turkey and Deng Zhiwei, China

Women’s 50 kg

Gold: Yui SUSAki, Japan

Silver: Mariya Stadnik, Azerbaijan

Bronze: Sarah Hildebrandt, USA and SUn Yanan, China

Women’s 53 kg

Gold: Jacarra Winchester, USA

Silver: Mayu Mukaida, Japan

Bronze: Vinesh Phogat, India and Qianyu Pang, China

Women’s 57 kg

Gold: Helen Maroulis, USA

Silver: Risako Kawai, Japan

Bronze: Rong Ningning, China and Iryna Kurachkina, Belarus

Women’s 62 kg

Gold: Yukako Kawai, Japan

Silver: Aisuluu Tynybekova, Kyrgyzstan 

Bronze: Kayla Miracle, USA and Taybe Yusein, Bulgaria

Women’s 68 kg

Gold: Tamarya Mensah-Stock, USA

Silver: Battsetseg Soronzonbold, Mongolia

Bronze: Danielle Lappage, Canada and Anna Schell, Germany

Women’s 76 kg

Gold: Adeline Gray, USA

Silver: Erica Wiebe, Canada

Bronze: Hiroe Minagawa, Japan and Aline Rotter-Focken, Germany

WRESTLING - GRECO-ROMAN

Men's 60 kg

Gold: Kenichiro Fumita, Japan

Silver: Sergey Emelin, ROC

Bronze: Kerem Kamal, Turkey and Alirez Nejati, Iran

Men's 67 kg

Gold: Frank Staebler, Germany

Silver: Artem Surkov, ROC

Bronze: Ismael Borrero, Cuba and Mate Nemes, Serbia

Men's 77 kg

Gold: Mohammadali Geraei, Iran

Silver: Alex Bjurberg Kessidis, Sweden

Bronze: Tamas Lorincz, Hungary and Jalgasbay Berdimuratov, Uzbekistan

Men's 87 kg

Gold: Zhan Beleniuk, Ukraine

Silver: Viktor Lorincz, Hungary

Bronze: Rustam Assakalov, Uzbekistan and Denis Kudla, Germany

Men's 97 kg

Gold: MUSA Evloev, ROC

Silver: Mohammadhadi Abdollah Saravi, Iran

Bronze: Tadeusz Michalik Poland and Artur Aleksanyan, Armenia

Men's 130 kg

Gold: Mijain Lopez, Cuba

Silver: Riza Kayaalp, Turkey

Bronze: Iakobi Kajaia, Georgia and Muminjon Abdullaev, Uzbekistan

Contributing: Beth Ann Nichols, Nancy Armour, Rachel Axon, Peter Barzilai, Christine Brennan, Chris Bumbaca, Steve DiMeglio, Tyler Dragon, Cody Goodwin, Sandy Hooper, Jeff Metcalfe, Josh Peter, Olivia Reiner, Tom Schad, Roxanna Scott, Dan Wolken

This article originally appeared on USA TODAY: USA TODAY Sports picks every medal for every Olympic event

Olympics Latest: ROC volleyball avenges Rio loss vs. Brazil .
TOKYO (AP) — The Latest on the Tokyo Olympics, which are taking place under heavy restrictions after a year’s delay because of the coronavirus pandemic: ___ The Russian Olympic Committee men’s volleyball team avenged a semifinal loss to Brazil in the last Olympics by mounting a big rally in the third set to win their semifinal match in four sets. The ROC fought back from eight points down to win the crucial third set and then closed it out in the fourth in a matchup of the sport’s two biggest powerhouses. The Russians will play the winner of the France-Argentina semifinal on Saturday for the gold medal.

usr: 1
This is interesting!